Nejlepší Tankový staropramen široko daleko

Hladinka, šnyt, mlíko a čochtan. Víte, co to je?

Řeč, kterou se mluví také v naší Hospodě Na lese, kde holky od výčepu rozumějí pivu. Styl čepování významně ovlivňuje chuť piva. Šikovný výčepní vám může během večera nabídnout čtyři různé chutě i přesto, že mu z pípy pořád poteče jeden druh piva.

Hladinka

Základním stylem, kde se naplno projeví umění výčepního, je hladinka, což je velké pivo s pěnou až po okraj sklenice, čepované na jeden zátah. Výsledkem je pivo o perfektní teplotě, se správným poměrem piva a krémové pěny s mírným kopečkem.

Srdcervoucí poznámka: Smutným faktem zůstává, že nejrozšířenějším způsobem čepování piva v mnoha jiných hospodách je tzv. čepování na dvakrát. Bohužel (jak jistě tušíte) tohle fakt není ta nejlepší cesta. Často také nezůstane u čepování na dvakrát, ale je potřeba víc pokusů a pivo ztrácí chuť, teplotu pochopitelně také říz. Pěna se mění v cosi neidentifikovatelného a pivu to nepřináší žádný prospěch.

Šnyt

Šnyt neboli košt si dopřává výčepák po naražení nového sudu, aby si ověřil jeho kvalitu. Dřív býval oblíbený u štamgastů, kteří si ho dávali před odchodem z hospody domů a dnes se znovu vrací mezi pivní znalce. Karel Čapek o šnytu už v roce 1936 v Lidových novinách napsal: „Piják piva, když se nechce napít, nýbrž toliko se zavlažit, nedá si třetinku, za niž by se jaksi před celým světem styděl, nýbrž šnyt. Šnyt totiž vypadá jako malé pivo s bohatou pěnou ve velkém půllitru. Pěnu uděláme vždy krapet vyšší. A proč si dávat šnyt? „Chlapi mají rádi pivo z velkého půllitru. Šnyt ale nemusí pít tak rychle, protože má bohatou krémovou pěnu, která pivo chrání. Zůstává tak studené a krásně čerstvé.

KAREL ČAPEK: Ohrožený šnyt

Šnyt jak známo patří mezi míry duté - není to půllitr ani malé pivo, nýbrž míra toliko přibližná. Malé pivo si dávají nepijáci; piják piva, když se nechce napít, nýbrž toliko se zavlažit, nedá si třetinku, za niž by se jaksi před celým světem styděl, nýbrž šnyt. Šnyt je půllitr, ale nenapěchovaný, s pěnou do půl sklenice; záleží na dobré vůli hospodského, kolik té pěny do půllitru nadělá.

A právě z toho vznikl aktuální problém šnytu. Jde totiž o dlouhý boj hostinců s pivovary; a protože se pivovary nechtějí dát, hrozí šenkýři, že zruší šnyty, jelikož prý na nich prodělávají, a že budou prodávat jen pivo do poslední kapky odměřené jako chemikálie ve zkumavce. To tedy by znamenalo konec šnytu, míry neurčité a přesně neodměřené; a dobří pitci v hospodách by nemohli hlaholit, že si dnes už žádnou nedají a jdou do hajan, a pak se obměkčit a říci: "Tak pane vrchní, ještě jeden šnyt.” Pijákům by chyběla ta poslední krůpěj na rozloučenou, které se říkalo šnyt. Ale žádné strachy: mnoho z věcí, které nám hrozí, se nesplní. Ani šnyt nezanikne, neboť s ním by zmizel oblíbený přechod a kompromis mezi "dát si jednu” a "nedat si už nic”. Šnyt je aspoň něco víc než nic, i když to není plná sklenice. A proto se udrží jako většina kompromisů.

Lidové noviny 18. 4. 1936

Mlíko

Velmi svérázným způsobem čepování je mlíko. Pivo na první pohled připomíná sklenici mléka, protože půllitr je plný krémové až smetanové pivní pěny. Kouzlo mlíka se projeví, když se vypije na EX. Po napití překvapivě ucítíte skutečně pivo, které je však jemnější a především sladší. Mlíko je oblíbené mezi ženami ale i mezi štamgasty, které si ho dají po čtvrtém, pátém pivu místo panáka, protože pěkně probere :)

Čochtan

Čochtan nemá pěnu žádnou. Úkolem výčepního je naplnit sklenici až po okraj pouze pivem. Výhodou čochtana je, že obsahuje 100 % přírodního oxidu uhličitého, díky kterému se zdá, že má nezvykle vysoký říz a sytost. „Nezaměňovat s odstátým kapákem (viz. níže), tohle pivo je velmi čerstvé, jen nemá pěnu, která by ho chránila před zvětráním, a proto se musí vypít rychle,“ upřesňuje Svoboda. Čochtan je ze všech způsobů nejvíc osvěžující a ideální na zahnání žízně.

V některých krajích je zvykem přebytečnou pěnu seříznout nožem.

Odstátý kapák

Tak tento přežitek komunistických restaurací popř. pod záštitou rekreačních ubytoven ROH, kdy vedoucí pohostinství šetřili na novou Ladu 1500 se světlomety aby vypadaly jako z mercedesu nebo stodvacítku od škodovky z mototechny u nás skutečně nenabízíme.

Jinde Vám ho možná nabídnou, ale nechtějte to po nás, na Ladu 1500 nešetříme.